MENU
Jesteś tutaj: Obsługa prawna Co to jest umowa deweloperska?

Co to jest umowa deweloperska?

12:01, dnia 30 marzec 2022r.
Kategoria:Obsługa prawna
296
0

Sprzedaż mieszkań dla deweloperów rośnie w ostatnich latach w zastraszającym tempie. Polacy coraz chętniej decydują się na zainwestowanie swoich oszczędności w nieruchomości. Umowa deweloperska jest niezbędnym elementem przy zakupie mieszkania.

Zarówno deweloper, jak i właściciel nieruchomości są związani umową deweloperską.

Deweloper musi wybudować projekt, a następnie przenieść własność na nabywcę. Nabywca musi kupić mieszkanie i zapłacić deweloperowi.

Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym umowa deweloperska jest bardzo ważnym dokumentem. Dzięki jej postanowieniom obie strony będą mogły zrozumieć swoje prawa i obowiązki. Umowa deweloperska jest uwarunkowana aktem prawnym. Jej wzór jest dostępny na stronie rządowej gov.pl.

Analiza umowy deweloperskiej

Aby kupić mieszkanie potrzebny Ci dobry prawnik od nieruchomości. Warszawa, to wymagające miasto. Aby sfinalizować zakup mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie, deweloper i nabywca muszą podpisać umowę deweloperską. Taką umowę warto sprawdzić. Sprawdzenie umowy deweloperskiej może dokonać adwokat do spraw nieruchomości. 

Nie wszyscy wiedzą, że harmonogram płatności można negocjować. Nabywca może zapłacić ostatnią ratę (np. 10-20% ceny mieszkania) po podpisaniu umowy przeniesienia własności lub otrzymaniu odbioru technicznego. Nabywca może "zagrozić" sprzedawcy, żądając zapłaty ostatniej raty przed usunięciem wady lub przeniesieniem własności. Może to pomóc w przyspieszeniu procesu zakupu mieszkania.

Co to umowa deweloperska?

Umowa deweloperska - na co uważać

Zalecamy sprawdzenie umowy deweloperskiej podczas przeglądu umowy rezerwacyjnej. Pozwoli to upewnić się, że klient nie zobowiąże się w umowie rezerwacyjnej do podpisania jakiejkolwiek umowy deweloperskiej, która byłaby dla niego niekorzystna. Umowa deweloperska może wywołać wiele pytań i wątpliwości u kogoś, kto na co dzień nie jest zaznajomiony z prawem. Warto porozmawiać z prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach. Możemy Ci powiedzieć, że wielu klientów przekonało się, że deweloper, przedstawiając umowę kupującemu, kieruje się przede wszystkim własnym interesem. Dlatego poszczególne zapisy mogą być niekorzystne dla nabywcy nieruchomości. Dobry prawnik specjalizujący się w nieruchomościach przeprowadzi analizę umowy deweloperskiej. Jeśli masz wątpliwości co do treści umowy, nie wahaj się skorzystać z profesjonalnej porady prawnej lexinvest.pl

Umowa deweloperska, a akt notarialny

Ustawa o deweloperach jest aktem prawnym, który reguluje prawa i obowiązki deweloperów sprzedających mieszkania. Obejmuje ona inwestycje na rynku pierwotnym. Wzór umowy deweloperskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa musi zostać sporządzona przez notariusza. Da to pewność, że umowa jest ważna i zawiera wszystkie wymagane elementy. Łatwiej będzie też wprowadzić drobne zmiany w ostatecznej treści umowy.

Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie będzie ona nieważna. Zarówno nabywca, jak i deweloper ponoszą koszty udania się do notariusza po umowę notarialną i jej zawarcia.

Jeśli przedmiotem umowy jest lokal mieszkalny, umowa deweloperska stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*