Dziecko w postępowaniu rozwodowym
Najtrudniejsza sytuacja dla dziecka w trakcie rozwodu to ta, która wiąże się z chaosem prawnym i złymi doświadczeniami. Co się z nimi stanie po rozwodzie? Co stanie się z ich związkiem po rozwodzie? Jaki jest najlepszy sposób podziału opieki nad dzieckiem przez ojca i matkę?
Nikt nie wierzy, że rozwód nie wpływa na funkcjonowanie czy zdrowie rodziny. Łatwo zauważyć, jak takie wydarzenie może wpłynąć na życie wszystkich członków rodziny. Szczególnie problematyczne jest to dla małoletnich dzieci, pod warunkiem, że przebywają one z rodzicami. Wiele dzieci po latach pamięta, jak rozwód rodziców był dla nich szokujący. Często pojawiają się irracjonalne uczucia. Dzieci mogą obwiniać się za rozstanie rodziców lub wierzyć, że mogą wpływać na decyzje rodziców. Jednak ich wspomnienia często mogą pokazywać poczucie wielkiej samotności. Nie jest to nic niezwykłego: kiedy rodzic się rozwodzi, skupia się na własnych potrzebach i problemach, zostawiając dziecko na czas rozwodu. Dziecko czuje, że jego świat się rozpada i nie może zrozumieć, dlaczego rodzice podejmują takie decyzje. Dziecko nie dostaje ich punktu widzenia i czuje się niezrozumiane. Jego poczucie bezpieczeństwa jest poważnie naruszone przez rozwód rodziców. Należy zadbać o to, aby mimo wszystkich trudności czuło się jak najbezpieczniej.
Pomoc ze strony sądu
Wiele rozwodzących się par zapomina o tym, co jest dla nich najważniejsze. Zamiast próbować oszczędzić swoim dzieciom bólu, wciągają je w spory i zmuszają do wyboru strony. Często wmawia się dzieciom, że mają za złe byłym partnerom i nastawia je przeciwko nim. Najbardziej sporne kwestie to nie tylko chęć ustalenia winy za rozpad małżeństwa czy podział majątku, ale także kwestia tego, kto dostanie opiekę nad dziećmi. Rodzice często walczą ze sobą, zamiast dążyć do jak najszybszego i bezbolesnego załatwienia sprawy. Podczas rozwodu dziecko często jest w ciągłym stresie.
Sąd, przynajmniej teoretycznie, podejmuje decyzje o opiece nad dzieckiem w oparciu o najlepsze interesy i dobro dziecka. Sąd zazwyczaj oddaje dziecko pod opiekę matki, chyba że istnieją poważne przeciwwskazania. Ojcowie często nie są w stanie wygrać tej batalii. Ta niefortunna sytuacja powoli się zmienia, jednak dzięki krzywdzącym stereotypom więcej mężczyzn może cieszyć się towarzystwem swoich dzieci na co dzień. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wychowują.
Sąd może przyznać opiekę nad dzieckiem każdemu z rodziców; ograniczyć opiekę do jednego z rodziców; albo pozbawić lub zawiesić władzę rodzicielską jednemu lub obojgu rodzicom.
Co to znaczy, że sąd ma na sercu najlepszy interes dziecka? Co to oznacza dla sądu mieć najlepsze interesy dziecka na sercu? Sąd weźmie pod uwagę kilka czynników, w tym warunki życia każdego z rodziców oraz relacje dziecka z matką i ojcem (badane w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym), a także czas, jaki każdy z rodziców może poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Jeśli para ma więcej dzieci niż jedno, sąd zazwyczaj umieszcza rodzeństwo przy jednym rodzicu, aby nie narażać go na dodatkowy stres. Poważnym przeciwwskazaniem do sprawowania opieki nad dzieckiem są dysfunkcje takie jak alkoholizm i inne uzależnienia.
Decyzja sądu
Zdarza się, że jeden z rodziców (na ogół ten, który opuszcza dom i wyprowadza się z niego) dobrowolnie pozwoli dzieciom pozostać z drugim rodzicem. Nie jest niczym niezwykłym, że matka lub ojciec decydują się na stałe zamieszkać z dziećmi. W takich przypadkach sąd zbada rodzinę i zdecyduje, który rodzic najlepiej nadaje się do opieki nad dziećmi.
Każda sytuacja jest wyjątkowa i będzie wymagała innego podejścia. Rozważmy stereotypową, tradycyjną rodzinę, w której matka nie pracuje, ale poświęca się opiece nad dziećmi w pełnym wymiarze godzin. Mogłoby się wydawać, że ojciec teoretycznie ma większe możliwości opieki nad dziećmi. Wynika to przede wszystkim z jego zasobów finansowych. Jednak w praktyce mężczyzna, który jest bierny i nie uczestniczył w wychowaniu swoich dzieci, ma mniejsze szanse na wspólne życie z nimi. Jego więź z nimi i umiejętności wychowawcze są słabsze. W takiej sytuacji podczas rozwodu opiekę nad dzieckiem prawdopodobnie przyzna matka. Przy podejmowaniu decyzji o opiece najważniejszymi czynnikami są codzienna opieka nad dzieckiem i udział w jego wychowaniu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!