MENU
Jesteś tutaj: Budowlanka Wkłady kominowe. Który z nich wybrać?

Wkłady kominowe. Który z nich wybrać?

11:12, dnia 09 sierpień 2022r.
Kategoria:Budowlanka
339
0

W ramach remontów zostanie zmodernizowana kotłownia. To ważny krok w przygotowaniu do kolejnego sezonu grzewczego. Kotłownia może stracić swoją sprawność i trzeba będzie ją wymienić. Czy konieczna jest również wymiana komina? Jak uniknąć dodatkowych wydatków związanych z przebudową systemu kominowego? Czy stary przewód kominowy można przerobić na kocioł? Jak działają wkłady kominowe?

Wymiana kotłów i kominów

Nowoczesne kotły grzewcze mają za zadanie ogrzewać budynki jak największą ilością ciepła. Twórcy tych kotłów są zdeterminowani, aby były one jak najbardziej wydajne. Powoduje to znaczne zmniejszenie ilości ciepła uciekającego przez komin. W wyniku tego w przewodzie kominowym tworzy się kwaśny kondensat. Kwaśne spaliny mogą wydostawać się z kominów, które są nieszczelne z powodu wieku lub złego materiału. Są one bardzo aktywne chemicznie i mogą szybko spowodować uszkodzenie przewodu kominowego. Może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia Twojego budynku. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni system kominowy do urządzenia grzewczego.

Dotyczy to zwłaszcza budynków z kominami murowanymi. Kominy te nie są przystosowane do podłączenia do nowoczesnych kotłów. Nie oznacza to jednak, że należy usunąć ceglane przewody kominowe. Można uszczelnić taki system za pomocą wkładów kominowych. Systemy te wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest kwasoodporna i można za ich pomocą bezpiecznie odprowadzać kwaśny kondensat lub spaliny. Mają takie właściwości jak szczelność, gładkość i nie nasiąkliwość.

Jakie wkłady kominowe należy wybrać?

Ważne jest, aby dobrać wkłady kominowe do urządzenia grzewczego. Ważne jest, aby przy wymianie kotła przewód kominowy w nim działał prawidłowo i był gotowy na przyjęcie nowej kuchenki. Nowy kocioł będzie wymagał nowych warunków pracy. Aby komin był odporny na szkodliwą emisję spalin, należy pamiętać o jego drożności i uszczelnieniu.

Stosowanie podciśnieniowych przewodów kominowych jest wymagane dla wszystkich kominków, kuchenek na paliwa stałe oraz kotłów gazowych z otwartą komorą spalania. Te wkłady kominowe szybko odprowadzają zanieczyszczenia na zewnątrz, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Metoda wtykowa łączy poszczególne części systemu bez uszczelniania.

Kotły kondensacyjne opalane gazem lub olejem opałowym oraz kotły kondensacyjne opalane gazem muszą być podłączone do przewodów kominowych pracujących pod nadciśnieniem. Takie wkłady kominowe są odporne na zanieczyszczenia niskotemperaturowe i są szczelne. Posiadają uszczelki zapobiegające wydostawaniu się kwaśnych gazów spalinowych na zewnątrz przewodu kominowego.

Wkłady kominowe dostosowane do rodzaju paliwa

Próżniowe wkłady kominowe można podzielić ze względu na to, jak współgrają z kotłami, które są zasilane konkretnymi rodzajami paliwa. Ważne jest, aby zachować wysoką odporność na korozję. Wkłady kominowe do pieców gazowych  wykonywane przez kominus ze specjalnego metalu ferrytycznego nadają się do urządzeń grzewczych, które wykorzystują dmuchawy olejowe lub gazowe. Wkłady wykonane ze stali ferrytycznej lub austenitycznej są wymagane do kominków i kuchenek, w których wykorzystuje się drewno, a także inne produkty drewnopochodne.

Sposób poboru powietrza decyduje o tym, jak podzielone będą ciśnieniowe wkłady kominowe. Wkłady mogą pobierać powietrze z kotłowni lub z zewnątrz. Komin stalowy pobierający powietrze często umieszczany jest wewnątrz murowanego wkładu kominowego.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę kształt wkładu kominowego

Dostępne są dwa rodzaje wkładów kominowych: owalne i okrągłe. W przypadku kanałów, które pracują pod nadciśnieniem, owal jest obowiązkowy. Wynika to z kubkowego połączenia z uszczelką oraz z technologii produkcji takiego wkładu. W systemach podciśnieniowych można również stosować kominy stalowe okrągłe, choć jest to rzadkość. Urządzenie grzewcze i długość przewodu kominowego będą decydowały o wielkości wkładu. Aby umożliwić swobodne wydostawanie się spalin, wkład powinien mieć jak największą średnicę. Aby zmaksymalizować dostępną przestrzeń, stalowy rdzeń powinien mieć owalny kształt, jeśli przewód jest prostokątny.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*