MENU
Jesteś tutaj: Laboratorium Jak można potwierdzić, że produkt kosmetyczny jest stabilny?

Jak można potwierdzić, że produkt kosmetyczny jest stabilny?

13:19, dnia 05 wrzesień 2022r.
Kategoria:Laboratorium
160
0

Zgodnie z prawem, produkty kosmetyczne muszą wykazywać stabilność fizykochemiczną w warunkach przechowywania, które są racjonalnie przewidywalne. Cechę tę można potwierdzić szeregiem badań laboratoryjnych, w tym badaniem zgodności i stabilności produktu kosmetycznego z jego opakowaniem. Test ten przeprowadzany jest w warunkach wysokiej temperatury, znany również jako test przyspieszonego starzenia. Ten etap symuluje przechowywanie kosmetyku w rzeczywistych warunkach i trwa najdłużej. Na stabilność kosmetyku mogą wpływać gwałtowne reakcje fizykochemiczne, które zachodzą w próbkach przechowywanych w komorze termostatycznej. Aby określić, jak kosmetyk reaguje na skrajne temperatury, po tym okresie przeprowadzane są testy wahadłowe.

Symuluje to warunki przechowywania, takie jak temperatura. Podczas transportu. Na różnych etapach wykonuje się badania jakościowe i kontrolne produktu, w tym pomiar pH, gęstości, lepkości czy ocenę organoleptyczną. Opakowanie to kolejny aspekt, na który laboranci muszą zwrócić uwagę podczas badań. Opakowanie musi być sprawdzone pod kątem kompatybilności. Dotyczy to tego, czy jest ono prawidłowo dopasowane do kosmetyków znajdujących się w opakowaniu, a także jego stabilności. Badania kosmetyków są niezbędne przed wprowadzeniem produktu na rynek. Stabilność jest ważnym elementem, który wpływa na jakość.

Czy jest lepsze miejsce na wykonanie takiego testu?

Zanim osoba odpowiedzialna zacznie sprzedawać swój produkt, może zlecić wykonanie testu ośrodkowi badawczemu, który specjalizuje się w kompleksowych badaniach laboratoryjnych kosmetyków. Mikrolab w Warszawie to jedno z miejsc, które może wykonać taką usługę. Zamówienie takiego testu jest proste. Wystarczy wypełnić formularz zamówienia, przygotować próbki, a następnie przekazać je do laboratorium. Takie badanie odbywa się w oparciu o okres przydatności produktu kosmetycznego. Raport podpisywany jest elektronicznie, a wyniki przesyłane są do Ciebie.

Przygotowanie próbek do badań 

Do badań wykorzystywane są opakowania handlowe. Kurier zazwyczaj wysyła próbki do centrum obsługi klienta. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby próbki były odpowiednio zabezpieczone na czas transportu i posiadały szczelne opakowanie.

Czynniki wpływające na stabilność kosmetyków

Wiele elementów może wpływać na stabilność i pakowanie związków kosmetycznych. Elementy te można sklasyfikować jako czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Te zmienne zewnętrzne obejmują:

  • Światło
  • ciepło
  • tlen

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*